Technika podróżnika

Weekendowy plan zwiedzania – Barcelona

 

Poza przepiękną willą Shakiry i Pique w Barcelonie jest o wiele więcej miejsc, do których obowiązkowo musisz zajść!

To, że jestem zwolenniczką zwiedzania miast poza sezonem to już doskonale wiecie. Jednak męczenie organizmu w upale  o dziwo ma również swoje zalety. W tym temacie możemy śmiało wypisać po obu stronach kartki po kilka wad i zalet.

W tym wypadku do zalet zaliczam dzień, który jest na tyle długi, że każdy z nas (nawet największy leniwiec) będzie w posiadaniu wystarczającej ilości czasu na to, aby obejść wszystko co chciałby zobaczyć, a w dodatku pozostanie nam sporo czasu na odpoczynek, który po tak obfitym spalaniu kalorii z pewnością nam się będzie należał!

Gdybyśmy wybierali się na zwiedzanie miasta poza sezonem, musielibyśmy przeznaczyć na niego trzy dni, aby przejść to co może nam się udać w dwa… o ile się zepniemy!

Zatem moja propozycja weekendowego zwiedzania dotyczy jedynie tych dni, w których słońce zachodzi dopiero po godzinie dziewiątej.

Uprzedzam, że jeśli będzie ktoś chciał zwiedzać z moim planem miasta w sezonie zimowym, z pewnością nie wystarczy czasu na zobaczenie tego wszystkiego, co znajduje się poniżej.

Poświęcimy dwa pełne dni na zwiedzenie najważniejszych miejsc w całej Barcelonie!

 

DZIEŃ 1.

Na pierwszy ogień o poranku najlepiej zabrać się na….

 1. Wschód słońca na plaży!

Podejdź na najbliższą plażę i przywitaj się z Barceloną najlepiej jak potrafisz!

Jestem tego zdania, że powinno się rozpocząć dzień wraz ze słońcem i zakończyć go również w towarzystwie słońca.

Z tym drugim nie mam problemu, lecz odnośnie pierwszego, w moim przypadku należy to na obecną chwilę do ogromnej trudności.

 

 1. La Ramblas

 

Miejsce, w którym napijesz się dobrej kawy o poranku. Miejsce w którym ludzi jest więcej niż parawanów nad polskim morzem i jeden o drugiego się potyka próbując przejść.

Dlaczego poranek jest najlepszy na La Rambras? Dlatego, że tylko wtedy będziecie mogli spokojnie przejść się całym deptakiem i zatonąć w jego uroku, chyba, że lubicie tłumy ludzi spacerujących z głową w chmurach i podziwiających boczne drzewa i znajdujące się zaraz za nimi sklepy wraz z kamienicami… ludzi, którzy w taki piękny sposób nie zauważą was i wejdą wprost.

Ma długość półtorej kilometra i prowadzi, aż do Placu Katalońskiego.

Na deptaku możecie natknąć się na mimów, którzy są poprzebierani w takie postacie, że będziecie w szoku, iż nie są one sztuczne! A może to tylko mnie zszokowało

W trakcie sezonu wakacyjnego, musicie w szczególności uważać w tym miejscu na swoje portfele. To właśnie tutaj dochodzi do najliczniejszych kradzieży.

Garcia Lorca, hiszpański poeta zaznaczył urok najsłynniejszego deptaku w Barcelonie tymi słowami: „ Rambla  to jedyna ulica na świcie, która mogłaby nie mieć końca”. Podpisuję się pod jego słowami swoimi dłońmi, ale i stopami! Dla mnie również mogłaby go nie mieć.

 

 1. Plac Kataloński

Doskonały punkt metra i przystanków autobusowych. Usiądź sobie na jednej z wielu ławek (o ile będą jakieś wolne) i odpocznij chwilę, gdyż kolejny punkt naszej wycieczki będzie wymagał wysiłku, aby dotrzeć do niego na pieszo.

 

 1. Sagrada Familia

Zacznijmy zatem od tego, czym jest Sagrada Familia!

Przed waszymi oczyma ukarze się potęga. Kościół, zaprojektowany przez Antoniego Gaudiego.

To miejsce, przed którym nawet osoba, która nie interesuje się architekturą, zdejmie z głowy czapkę aby oddać cześć Bogu, dla którego człowiek potrafił uczynić takli cud!

Sagrada Familia jest cudem wytworzonym z rąk człowieka. Jest dowodem na to, że  Bóg nas nie opuszcza, a jak czynimy coś dla niego, końcowy efekt zawsze musi być wykonany perfekcyjnie. Potęga, perfekcja… te słowa są zbyt ubogie aby opisać coś co sami powinniście zobaczyć.

Nawet gdybyście mieli dla samej Sagrada Familia pojechać do Barcelony… warto porwać się na takie szaleństwo! Nawet się nie zastanawiajcie.

Najlepszą godziną do zwiedzania jest godzina po południu. Światło, które wtedy wpada, daje złudzenie, jakby wnętrze żyło własnym życiem i nie potrzebowało do tego człowieka.

Z mojej strony jedynie mogę zachęcić do zarezerwowania biletu przez Internet. Kolejka bowiem każdego dnia przekracza tą na autostradzie, po nieszczęśliwym zderzeniu dwóch aut. Szkoda cennego czasu na takie pierdoły tym bardziej, że przed nami jest jeszcze wiele atrakcji, które same się nie zobaczą.

Bilet kosztuje 15 Euro, a ulgowy o 2 Euro mniej.

 

Ciekawostki

– Gaudi spoczywa w krypcie Sagrada Familia.

– Na Kościele po jego ukończeniu mają się znajdować osiemnaście wież! Cztery wieże dla ewangelistów, po jednej na każdego apostoła, jedna dla Maryi i najwyższa w imię samego Jezusa.

– Sagrada Familia jest najczęściej odwiedzaną atrakcją CAŁEJ Hiszpanii!

– Każdy z filarów ma przypominać drzewo.

– W całej Sagrada Familia nie ma żadnych kątów, ani linii prostych. Cała budowla inspirowana była naturą.

 

 1. Casa Batlló

Budynek zaprojektowany przez Gaudiego. Wiem, pewnie nie tego się spodziewaliście… jest wiele parków, kościołów i innych ciekawych miejsc, a ja Was wysyłam pod jakiś budynek.

Zaufajcie mi. Jest wart tego, aby poświęcić jemu chwilę. Dach przypomina smoka, a ściany są bogate w zdobienia zwierzęce. Można w nim dostrzec kości, czy rybie łuski. Poza tym Casa Batlló wpisało się swoim nietypowym kształtem w listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zachęciłam Was? Mam nadzieję!

 

 1. Castell de Montjuic

Castell de Montjuic to mury zamku, na które możemy wjechać wyciągiem. Nie ważne w jaki sposób się na niego dostaniemy, istotne jest co tam zobaczymy! Zza murów zamku rozciągać się będzie widok na port i morze, a z drugiej na Barcelonę. Jest jednym z ważniejszych punktów widokowych na Barcelonę!

 

 1. Montjuic

 

Zakładam, że na ten niesamowity widok poświęcimy godzinę, więc po tym czasie będziemy mogli zejść z barcelońskiego wzgórza i skierować się w stronę kolejnego miejsca, które będzie trzeba koniecznie zobaczyć!

To właśnie w tym miejscu znajduje się kompleks fontann, które dobrze by było abyśmy obejrzeli jeszcze za dnia, zanim spektakl się zacznie pełną parą, sprawiając, że zabraknie Tobie tchu.

W tym miejscu śmiało możesz zobaczyć:

Palau Nacional

Refugio 307 – słynny schron przeciwlotniczy

Muzeum Etnologiczne

Estadi Olimpic – Stadion Olimpijski

Olimpijsko-sportowe Muzeum Joana Antoniego Samarancha

Museu National d’Art de Catalunya (MNAC)

Poble Espanyol – wioska hiszpańska

Olimpijsko-sportowe Muzeum Joana Antoniego Samarancha

schody od Avenida de la Reina Maria Cristina do Palau Nacional

pawilon barceloński autorstwa Miesa van der Rohe

Plaça del Marques de Foronda

Wieża telekomunikacyjna autorstwa Santiago Calatravy

kolejka linowa, która zawiezie nas na  wzgórze

Muzeum Joana Miro

Castell de Montjuic – zamek znajdujący się na szczycie wzgórza

Anella Olimpica – tzw. Pierścień Olimpijski

Wieża telekomunikacyjna autorstwa Santiago Calatravy

Circui de Montjuic – droga na zboczu wzgórza, która do 1875 roku była torem dla wyścigów Formuły 1

Muzeum Etnologiczne

 

 1. Font magica

Obowiązkowo musimy wrócić do tego miejsca w godzinach wieczornych, gdyż to właśnie tam tłumy walą drzwiami i oknami. Nie możecie się spóźnić! Musicie się wcześniej zorientować o której godzinie zacznie się całe widowisko. Spektakl najpiękniejszej fontanny jaką z pewnością kiedykolwiek widziałeś nie będzie czekał na spóźnialskich, a sam początek sprawia, że Twoje ciało zadrży z wrażenia i pojawi się na nim gęsia skórka! To właśnie początek jest najważniejszy, nie środek, czy koniec. Pamiętaj o tym.

Wejście jest bezpłatne, jednak aby zająć dobre miejsce w zależności od tego czy wolicie stać przy samej fontannie, czy może usiąść w oddali na murku, musicie koniecznie przyjść wcześniej. Z mojej strony chciałabym dodać, że stanie pod samą fontanną nie jest najlepszym pomysłem. Jest tam ogromny ścisk, a koncert nie będzie zbyt spektakularny, jak nie będziesz w stanie objąć całej fontanny swoim wzrokiem.

 

 

DZIEŃ 2

 

 1. Park Guell

Park pełen tajemnic i niewiarygodnych zakamarków, które warto odkryć samemu. Wchodząc tam można się poczuć jak Alicja w krainie czarów. To komnata tajemnic Antonia Gaudiego, w której niezwykle łatwo jest się zagubić. Ilość dróżek, sprawia, że można dostać oczopląsu… czasem ma się wrażenie zagubienia. To właśnie w tym miejscy znajduje się słynna ławka! Najwygodniejsza ławka na świecie, na której musicie usiąść zanim wyjedziecie z Barcelony! Nie można do niej przyjechać i nie sprawdzić czy aby na pewno ławka idealnie dopasowuje się do naszego ciała.

Najlepiej dotrzeć na miejsce z samego rana, aby w pełni przesiąknąć klimatem parku.

Najwygodniej będzie dojechać do naszego miejsca docelowego metrem, zieloną linią

 

Daty oraz godziny wejść

od 1. stycznia do 25. Marca 08:30 – 18:30             17:30
od 26. marca do 30. Kwietnia 08:00 – 20:30             19:30
od 1. maja do 27. Sierpnia 08:00 – 21:30             20:30
od 28. sierpnia do 28. października 08:30 – 20:30            19:30
od 29. października do 31. grudnia 08:30 – 18:30             17:30

 

Rodzaje biletów

 

rodzaj biletu zakup on-line zakup w kasie biletowej /
w automacie ATM przy kasach
Normalny 7,50€ 8,50€
dzieci do 6. roku życia Bezpłatnie Bezpłatnie
dzieci 7 – 12 lat 5,25€ 6,00€
seniorzy 65+ 5,25€ 6,00€
osoba niepełnosprawna + opiekun 5,25€ 6,00€

 

 1. Camp Nou

Kibicom nie muszę tłumaczyć, a tym, którzy nie interesują się piłką nożną mogę jedynie zasugerować pominięcie tego miejsca, na rzecz późniejszego dłuższego wylegiwania się na plaży!

Przy Camp Nou możecie również zajść do Muzeum FC Barcelony.

 

 1. Parc de la Ciutadella

Miejsce obowiązkowe do zahaczenia podczas luźniejszego drugiego dnia! Skrawek niesamowitej zieleni w środku miasta. Jest najstarszym i najliczniej odwiedzanym parkiem Barcelony!

 

 1. Barri gótic

Istotnym  miejscem Barcelony jest średniowieczna Dzielnica Gotycka. Koniecznie musisz ja zobaczyć! Każde miasto ma swoje charakterystyczne dzielnice. Barcelona również ją ma! Wchodząc tam ma się wrażenie, jakby się było w innym świecie.

 

 1. Plażowanie aż do zachodu słońca!

O ile jest to możliwe, uwielbiam witać się z nowym miejscem wschodem słońca, a żegnać się zachodem!

Mam nadzieję, że również i wy odczujecie tą niesamowitą siłę która z tego płynie.

 

Dwa dni zwiedzania miasta w zupełności wystarczą na to, aby zobaczyć najważniejsze miejsca, zakochać się w nim i chcieć jeszcze kiedyś do niego powrócić!

Mam nadzieję, że mój plan zwiedzania się Tobie w jakiś sposób przydał. Podziel się soją opinią zaraz po powrocie. A może masz jeszcze jakieś inne ciekawe miejscówki Barcelony. Chętnie następnym razem je odwiedzę!

Next Post

2 Comments

 1. Amelka Sierpień 6, 2018

  Dzięki za pomoc! Właśnie za tydzień jadę do Hiszpanii samochodem ze znajomymi i chcieliśmy za baczyć Barcelonę. W necie jednak jest wiele informacji co można zobaczyć, ale nigdzie nie mogłam znaleźć spisanych ich w całość i w taki ciekawy sposób rozplanowanych. Akurat przeznaczyliśmy sobie na Barcelonę dwa dni i tak naprawdę poza ogrodem nie wiedziałam gdzie jechać i co zobaczyć, a o dzielnicy gotyckiej w ogóle nie słyszałam wcześniej 😀 na pewno skorzystam z twonego planu zwiedzania! Bardzo dziękuję. Spadłam mi jak z nieba 😀😀

  • Nikola Sierpień 6, 2018 — Post Author

   Mam nadzieję, że chociaż trochę ułatwię zwiedzanie Barcelony! 😉 Pamiętaj, aby przede wszystkim nacieszyć się uliczkami 😀

Leave a Reply

© 2019 Technika podróżnika

Theme by Anders Norén